4/04/2010

Leadbelly (1888 - 1949)

  
Huddie William Ledbetter (najbardziej znany pod pseudonimem Leadbelly) urodził się prawdopodobnie w 1888 w miejscowości Mooringsport, Luizjana. Od lat młodzieńczych przejawiał zainteresowania muzyczne grając na ulicach i w lokalnych klubach. Znane są duże problemy muzyka z prawem. Po raz pierwszy trafił za kratki w 1915 roku. Chociaż w 1918 roku po raz drugi został skazany za morderstwo (w walce o kobietę), jego wielki talent muzyczny i dobre zachowanie w więzieniu było przepustką do wolnego świata. Kiedy Leadbelly kolejny raz trafił do więzienia,  jego twórczość odkrył go wielki propagator i archiwista tradycyjnej amerykańskiej muzyki John Lomax wraz z synem Alanem, nagrywając na przenośnym sprzęcie wiele jego wykonań. Po wyjściu z więzienia muzyk cieszył się dużą popularnością. Ożenił się z Marthą Promise. 

Leadbelly znany jest ze swojego czystego i mocnego głosu. Był wirtuozem dwunastostrunowej gitary, a także grał na harmonijce, fortepianie, mandolinie, skrzypcach, akordeonie, harmonii. W jego dorobku są setki tradycyjnych utworów folkowych i jego własnych kompozycji. Miał niezwykle wielki wpływ na największe postaci muzyki popularnej.

1 komentarz:

  1. Znany utwór "Where did you sleep last night", który Nirvana zamieściła na albumie "MTV Unplugged in New York" pochodzi z repertuaru Leadbelly'ego.

    http://www.youtube.com/watch?v=uRtd9TFfScU

    MZ

    OdpowiedzUsuń